RACE RESULTS - Rovaniemi66 - 2018

Rovaniemi66, 16.-18 February 2018

 

DNS - did not start.

DNF - did not finish.

 

OVERALL

 

  1. Mikhail Sinitcyn         Ski             Russia        07 h 24 min.  1st overall
  2. Ari Savolainen           FatBike      Finland      08 h 03 min.  1st by FatBike
  3. William Robertson     FatBike      Scotland    08 h 03 min.
  4. Colin Hutt                 Foot          Scotland    08 h 04 min.  1st on foot
  5. Rauli Niininen           FatBike      Finland      08 h 17 min.
  6. Marko Kurppa            FatBike     Finland       08 h 17 min.
  7. Martin Stefanov         Foot         Bulgaria      08 h 40 min.
  8. Saara Päätalo            Foot         Finland       08 h 44 min.  1st on foot
  9. Rebecca Prasher        FatBike     USA           09 h 37 min.  1st by FatBike
  10. Rober Boer                Foot         Holland      09 h 46 min.
  11. Markku Andelin          FatBike    Finland      10 h 17 min.
  12. Eero Moilanen            Foot         Finland      10 h 25 min.
  13. Miika Moilanen           Foot         Finland      10 h 25 min.
  14. José Antonio Trejo     Foot         Spain          11 h 59 min.
  15. Roger Costeja            Foot         Spain          11 h 59 min.
  16. Norman Zielke           FatBike     Germany    12 h 05 min.  1 h penalty due out of time in check-in
  17. Maria Ackerot             Foot         Sweden      12 h 41 min.
  18. Bernard Azadian          Foot        France        12 h 44 min. 
  19. Nicolas Tichtinsky       Foot         France        12 h 50 min.
  20. Fraser Kennedy           FatBike    England      13 h 04 min.
  21. Ping Xu                       Foot         China          13 h 04 min.
  22. John Sevastopoulos     Foot         Greece        13 h 15 min.
  23. Philippa Crocker         FatBike     England       13 h 41 min.
  24. Franck Viandier          Foot          France         14 h 45 min.
  25. Sin Shui Fuk               Foot          Hong Kong    16 h 36 min.
  26. Chan Pei Yin               Foot         Hong Kong     16 h 36 min.
  27. Kam Chueng Chung     Foot         Hong Kong     16 h 36 min.
  28. Kwok Yuet Mei            Foot         Hong Kong     16 h 36 min.
  29. Kwok Ho Yin Frankie   Foot         Hong Kong     16 h 36 min.
  30. Philip Cowell              Foot         England         16 h 36 min. 1 hour penalty due out of time in check-in
  31. Denis Deiuri                Foot         Italy             17 h 51 min.

          Jiri Kaderabek            FatBike     Norway         Disqualify (18 h 58 min. 5,5 hours penalty due out of time in check-in 1 and 2)

 

          Joe Kenny                  FatBike      England         DNF

          Jonathan Guppy         Foot           England         DNF

          Nigel Ward                FatBike       England         DNF

          Veli-Matti Huutola     FatBike       Finland          DNF

          Mia Kataisto              Foot            Finland         DNS

  


FATBIKERS - WOMEN

  1. Rebecca Prasher        FatBike     USA           09 h 37 min.
  2. Philippa Crocker        FatBike     England     13 h 41 min.

FATBIKERS - MEN

 

  1. Ari Savolainen           FatBike      Finland      08 h 03 min.
  2. William Robertson     FatBike      Scotland    08 h 03 min.
  3. Rauli Niininen           FatBike      Finland      08 h 17 min.
  4. Marko Kurppa            FatBike     Finland       08 h 17 min.
  5. Markku Andelin          FatBike    Finland       10 h 17 min.
  6. Norman Zielke           FatBike     Germany    12 h 05 min.  1 h penalty due out of time in check-in
  7. Fraser Kennedy          FatBike    England      13 h 04 min.
  8. Jiri Kaderabek           FatBike     Norway      18 h 58 min. 5,5 hours penalty due out of time in check-in 1 and 2

          Nigel Ward                FatBike       England         DNF

          Veli-Matti Huutola     FatBike       Finland          DNF

  


RUNNERS - WOMEN

  1. Saara Päätalo             Foot         Finland          08 h 44 min.
  2. Maria Ackerot             Foot         Sweden         12 h 41 min.
  3. Chan Pei Yin               Foot         Hong Kong     16 h 36 min.
  4. Kwok Yuet Mei            Foot         Hong Kong     16 h 36 min.

          Mia Kataisto              Foot            Finland         DNS

 


RUNNERS - MEN

  1. Colin Hutt                   Foot         Scotland      08 h 04 min.
  2. Martin Stefanov           Foot         Bulgaria       08 h 40 min.
  3. Rober Boer                  Foot         Holland       09 h 46 min.
  4. Eero Moilanen             Foot         Finland        10 h 25 min.
  5. Miika Moilanen            Foot         Finland        10 h 25 min.
  6. José Antonio Trejo      Foot         Spain           11 h 59 min.
  7. Roger Costeja             Foot         Spain            11 h 59 min.
  8. Bernard Azadian         Foot         France          12 h 44 min. 
  9. Nicolas Tichtinsky       Foot         France          12 h 50 min.
  10. Ping Xu                       Foot         China            13 h 04 min.
  11. John Sevastopoulos     Foot         Greece          13 h 15 min.
  12. Franck Viandier           Foot        France           14 h 45 min.
  13. Sin Shui Fuk                Foot         Hong Kong     16 h 36 min.
  14. Kam Chueng Chung     Foot         Hong Kong     16 h 36 min.
  15. Kwok Ho Yin Frankie   Foot         Hong Kong     16 h 36 min.
  16. Philip Cowell              Foot         England         16 h 36 min. 1 hour penalty due out of time in check-in
  17. Denis Deiuri                Foot         Italy              17 h 51 min.

          Jonathan Guppy         Foot           England         DNF

  


SKI - MEN

  1. Mikhail Sinitcyn         Ski             Russia        07 h 24 min.  1st overall